Parke Taşı

parke taşı
parke taşı

Parke Taşı son dönemlerde en çok tercih edilen taş türlerinden biri olmuştur. Dekoratif olarak geniş kitlelerce kullanılan parke taşını hesaplı ve kaliteli bir şekilde papatya peyzajdan alabilirsiniz. Ekonomik olmasının yanı sıra dekoratif desenler üzerinden de kullanıldığı için şehir içinde bolca kullanılıyor. Zemin döşeme elemanı olan parke taşı her çeşidi firmamızda bulunmaktadır.

Artık insanlar görünüme çok önem veriyor, görünüm demek prestij demektir. Dış mekanlarda bolca kullanılan parke taşı, sağlamlığı ve uzun ömürlü olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Mimari de birçok alanda kullanılan parke taşı fiyatları, hesaplısı Papatya Peyzaj’da bulunmaktadır. Parke taşı  şehir içi yol ve tretuar kaplamalarında, sanayi alan ve yollarında, araç park alanlarında, ticari merkezlerde, fabrika çevreleri ve benzeri gibi yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Parke taşları çok rahatlıkla yerleştirilebildiği için çok pratiktir.

PARKE TAŞI ÖZELLİKLERİ

Beton parke taşları; kilit taşı (aşık taşı), küp taşı, kare taş, dikdörtgen taş, sekizgen taş, üçgen taş, kesik I taşı, S taşı, kare L taş ve çim taşı gibi birçok farklı şekil ve muhtelif renk seçenekleriyle kentsel çevre düzenine estetik açıdan sayısız katkı sağlar.

Parke taşı üretiminde kullanılan hammadde; 0,5 mm – 7,15 mm boyutlarında kırma taş ve ince kum karışımına çimento ilave edilerek elde edilen karışımdır .Talebe göre bu karışıma çeşitli renklerde boyada ilave edilmektedir.

Parke taşı özellikleri şunlardır;

  • Öncelikle taşlar dayanıklı olmalı, darbe direnci ve yük taşıma kabiliyeti yüksek olmalıdır.
  • Kilit sistemi iyi olmalı, iki taş arasında mümkün olan an az boşluk kalmalıdır.
  • Köşe ve kenar gibi bölgeler için mevcut taşları kırmak yerine, uygun ölçülerde taşlar olmalıdır. Aksi halde standart boyuttaki taşları kırmak gerekecektir. İşe yarar olsa da pek istenen bir yöntem değildir.
  • Taşların rengi, bahçe dekorasyonu, kullanılan renkler ve duvarlar vb. ile uyum içerisinde olmalıdır.
  • Taşların üst yüzeyi ıslanınca kayganlaşmamalıdır.
  • Taşların döşenmesi kolay olmalıdır.
  • Taşların fiyatı uygun olmalıdır.
  • Farklı renk seçenekleri ile dekoratif zeminler elde edilmesine olanak sağlamalıdır.
  • İşte Papatya Peyzaj bu özelliklere sahip parke taşları temin etmektedir.